Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Podlodowa

Opis

Łowienie podlodowe to nie tylko wypełnienie zimowe przerwy w łowieniu, a rozciągnięcie sezonu na cały rok. Ma ona wielu zwolenników, którzy tylko czekają na sezon zimowy. Niestety ubożeje zestaw osiągalnych gatunków ryb, które możemy złowić. Lin, karaś, sum - zapadają w całkowite odrętwienie. Inne zaś w mniejszym lub większym stopniu tracą żywotność, więcej czasu im zajmuje trawienie, słabiej walczą, czy wolniej oddychają. 
Najpopularniejszymi łowiskami są wody stojące, a najczęstszymi połowami są okonie, płocie, leszcze, szczupaki i sandacze. W takich zbiornikach pod wodą ustala się stały układ temperatur. Tuż pod nim, woda ma zero stopni, a im niżej popatrzymy - tym wyższa jest temperatura i dochodzi do 4 stopni Celsjusza.
Większość gatunków, zwłaszacza białoryb, trzymają się tej warstwy o temperaturze stałej. Sandacz również trzyma się pobliża swoich zimowych stanowisk i raczej nie odpływa od nich za daleko.
Na ożywienie ryb wpływa głównie oświetlenie. Im jest ono silniejsze tym szybciej przebiega fotosynteza, a co za tym idzie woda jest obficiej natelniona.
Należy jednak pamiętać, że lód jest niebezpieczny, i warto zabezpieczyć się przed ewentualną 'kąpielą'. Polecamy używanie "raków" zakładanych na buty, kamizelki lub kombinezonu nietonącego oraz zaopatrzenie się w gwizdek i szpikulce ratunkowe. O zachowaniu się podczas akcji ratunkowej napiszemy w osobnym artykule.

 

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=1b287d4b38ba2d090b3df0796e8b5d9723d0cc563f201967ef2c9f408a3143f6
  • Filtry