Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Jaź

Opis

Jaź (Leuciscus idus) - to gatunek średniej wielkości ryby z rodziny karpiowatych. Głównym obszarem występowania jest Europa na wschód od Renu i na północ od Alp, oraz Azja. Występuje w wodach płynących, rzadziej stojących, oraz w słonawych wodach morskich przy ujściach rzek. Żyje stadnie.

Osiąga 40–50 (maksymalnie 80) cm długości i 2 (maksymalnie 5) kg masy ciała. Ciało bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone, pokryte małymi łuskami. Grzbiet szaroniebieski lub ciemnozielony, boki srebrzyste, brzuch biały. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są szare, pozostałe żółtawe lub czerwonawe. Żywi się owadami, mięczakami, skorupiakami a czasem także małymi rybami.

Jaź - Opis wyglądu ryby

Osiąga 40–50 (maksymalnie 80) cm długości i 2 (maksymalnie 5) kg masy ciała. Ciało bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone, pokryte małymi łuskami. Głowa mała, otwór gębowy w położeniu końcowym. Oczy duże. Grzbiet szaroniebieski lub ciemnozielony, boki srebrzyste, brzuch biały. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są szare, pozostałe żółtawe lub czerwonawe.

Jaź - Obszar występowania

Europa na wschód od Renu i na północ od Alp, oraz Azja. Występuje w wodach płynących, rzadziej stojących, oraz w słonawych wodach przy ujściach rzek. Żyje stadnie.

Jaź - Odżywianie

Żywi się owadami, mięczakami, skorupiakami a czasem także małymi rybami.

Jaź - Rozmnażanie

Dojrzewa płciowo w wieku 3–4 lat. Tarło odbywa wiosną (kwiecień – czerwiec), w tym czasie odbywa wędrówki w górę cieków. Trze się w miejscach o piaszczystym lub żwirowym podłożu, czasem silnie zarośniętych. Ikra jest przyklejana do podłoża lub roślinności. U samców występuje wysypka tarłowa. Żyje 10–15 lat.

Jaź - Znaczenie gospodarcze

Gatunek poławiany gospodarczo i przez wędkarzy. W stawach rybnych, sadzawkach parkowych i ogrodowych, jako ryba dekoracyjna hodowana jest ozdobna, złota odmiana jazia, tak zwana, złota orfa (łac. Leuciscus idus orfus). Jego ciało ma barwę pomarańczową lub czerwonawą, brzuch biały. Ma duże wymagania tlenowe, dużo wyższe niż złota rybka, dlatego trudno go hodować, a zwłaszcza rozmnażać.

Jaź - Ochrona

Wymiar ochronny: 25 cm 
Okres ochronny: brak

 

Żródło: Jaź - AtlasRyb.online - http://atlasryb.online/opis_ryby.php?id=123

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=29f73127300b486f9c44854916833e2cd18a238784825606a725c031b95141c6
  • Filtry