Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Karaś srebrzysty

Opis

Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), długo uznawany za podgatunek Carassius auratus gibelio karasia chińskiego. Nazywany jest również japończykiem.

Występowanie

Karaś srebrzysty jest uważany za gatunek autochtoniczny dorzecza Amuru. Został introdukowany w środkowej i wschodniej Europie, na Syberii, w zlewiskach Morza Czarnego, Kaspijskiego, Aralskiego i Azowskiego. Biotop: Śródlądowe wody słodkie.

Opis

Z wyglądu podobny do karasia chińskiego, ale inaczej ubarwiony – grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane. Długość ciała przeciętnie do 15–35 cm. Masa ciała przeciętnie do 1,5 kg.

Odżywianie

Bezkręgowce bentosowe, rzadko rośliny.

Znaczenie gospodarcze 

W Polsce nie ma znaczenia gospodarczego, a przez rybaków jest traktowany jako chwast rybny i konkurent pokarmowy karpia oraz karasia pospolitego.

 

Żródło: Karaś srebrzysty - Wikipedia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kara%C5%9B_srebrzysty

 

 

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=393d2f72b3f2d9833647f953170d51fa639eb8e32d0a00ac22ab8db853db78f1
  • Filtry