Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Krąp

Opis

Krąp (Blicca bjoerkna, Abramis bjoerkna) - to gatunek średniej wielkości ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych występującej w praktycznie całej Europie na północ od Pirenejów. Na północy jej obszar sięga do południowo-wschodniej Anglii i południowej Skandynawii.

Dorasta przeciętnie do 30 cm (maks. 36 cm) i 0,5 kg masy ciała (maks. 1 kg). Ciało wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, zawsze lekko zaokrąglone. Łuski duże, mocno osadzone. Grzbiet szarwoniebieski lub szarawozielony, u starszych ryb często bardzo ciemny. Boki srebrzyste, błyszczące. Brzuch białwy często z różowawym odcieniem. Płetwy szare, z czerwonawym lub pomarańczowym odcieniem. Młode osobniki żywią się głównie planktonem oraz glonami, dorosłe - fauną denną (zwłaszcza larwami ochotki) oraz roślinnością wodną.

Krąp - Opis wyglądu ryby

Dorasta przeciętnie do 30 cm (maks. 36 cm) i 0,5 kg masy ciała (maks. 1 kg). Ciało wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, zawsze lekko zaokrąglone. Łuski duże, mocno osadzone, wzdłuż linii bocznej jest ich 50 lub więcej. W płetwie odbytowej mniej niż 23 promienie. W płetwie grzbietowej 8 miękkich promieni. Grzbiet szarwoniebieski lub szarawozielony, u starszych ryb często bardzo ciemny. Boki srebrzyste, błyszczące. Brzuch białwy często z różowawym odcieniem. Płetwy szare, z czerwonawym lub pomarańczowym odcieniem.

Krąp - Obszar występowania

Europa, na północ od Pirenejów. Na północy jej obszar sięga do południowo-wschodniej Anglii i południowej Skandynawii. Żyje w dolnym biegu rzek oraz w stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, starorzeczach i rozlewiskach.

Krąp - Odżywianie

Młode osobniki żywią się głównie planktonem oraz glonami, dorosłe fauną denną (zwłaszcza larwami ochotki) oraz roślinnością wodną.

Krąp - Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiąga w 3 roku życia. Tarło odbywa się stadnie od IV do VI. Ikra składana jest kilkukrotnie. Wylęg następuje po 10-14 dniach. Krąp krzyżuje się czasem z innymi gatunkami ryb karpiowatych. Rośnie bardzo wolno, w wieku 10 lat osiąga 20 cm długości. Samce rosną nieco szybciej niż samice.

Krąp - Ochrona

Wymiar ochronny: brak 
Okres ochronny: brak

 

Żródło Krąp - AtlasRyb.online - http://atlasryb.online/opis_ryby.php?id=181

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=cfcc2d2d97afa63222bab4a54d8cc4e3975923394c720c1bc9e6e2ae5ffaf1be
  • Filtry