Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Lipień

Opis

Lipień (Thymallus thymallus) - to gatunek niedużej ryby słodkowodnej z rodziny łososiowatych występująca na obszarze Europy od zachodniej Walii, Francji i Włoch do Morza Białego. Brak go w południowej Europie, północnej Skandynawii i Irlandii.

Dorasta przeciętnie do 30 cm, maksymalnie do 60 cm długości i 6,7 kg masy ciała. Ciało ma lekko spłaszczone i małą głowę. Młode osobniki są srebrzysto-jasnozielone z niebieskawymi plamami na bokach. Osobniki starsze mają grzbiet szarozielony, zielonkawe boki i biały brzuch. Na bokach podłużne ciemne smugi odpowiadające poszczególnym rzędom łusek. Płetwy nieparzyste mają blado-fioletowy odcień, płetwa grzbietowa jest długa, wysoka i ozdobiona kilkoma rzędami czerwonych i czarnych plamek. Całe ciało ma metaliczny połysk. Żywi się głównie larwami chruścików, jętek i innych owadów oraz owadami zbieranymi z powierzchni wody, a także mięczakami i innymi bezkręgowcami. Duże osobniki zjadają również ryby, a nawet małe ssaki.

Lipień, Lipień pospolity - Opis wyglądu ryby

Dorasta przeciętnie do 30 cm, maksymalnie do 60 cm długości i 6,7 kg masy ciała. Ciało ma lekko spłaszczone i małą głowę. Otwór gębowy niewielki, przedni, z drobnymi zębami, szczęka górna nieco dłuższa od dolnej. Łuski są duże, mocno osadzone w skórze. 
Młode osobniki są srebrzysto-jasnozielone z niebieskawymi plamami na bokach. Osobniki starsze mają grzbiet szarozielony, zielonkawe boki i biały brzuch. Na bokach podłużne ciemne smugi odpowiadające poszczególnym rzędom łusek. Płetwy nieparzyste mają bladofioletowy odcień, płetwa grzbietowa jest długa, wysoka i ozdobiona kilkoma rzędami czerwonych i czarnych plamek. Całe ciało ma metaliczny połysk. Płetwy grzbietowa, odbytowa, i piersiowe większe u samców niż u samic. 
Dymorfizm płciowy zaznacza się większymi rozmiarami samców oraz – w okresie godowym – ich jaskrawym ubarwieniem i powiększoną płetwą grzbietową. 

Chętnie grupuje się w niewielkie stadka. Żyje przeciętnie 4–5 lat, maksymalnie 14. Jego liczebność i rozmieszczenie ze względu na krótkowieczność są zmienne. Jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wody.

Lipień, Lipień pospolity - Obszar występowania

Występuje na obszarze Europy od zachodniej Walii, Francji i Włoch do Morza Białego. Brak go w południowej Europie, północnej Skandynawii i Irlandii. W Polsce występuje głównie w rzekach Pomorza, Karpat i Sudetów. Zasiedla głównie rzeki, rzadko spotykany w jeziorach. Latem przebywa na kamienistych płyciznach, zimą przenosi się do głębszych wód.

Lipień, Lipień pospolity - Odżywianie

Żywi się głównie larwami chruścików, jętek i innych owadów oraz owadami zbieranymi z powierzchni wody, a także mięczakami i innymi bezkręgowcami. Duże osobniki zjadają również ryby, a nawet małe ssaki.

Lipień, Lipień pospolity - Rozmnażanie

Samce dojrzewają płciowo w 2 lub 3 roku życia, a samice w 4. Wiosną, w okresie tarła, lipień podejmuje krótkie wędrówki poszukując żwirowych lub kamienistych tarlisk z dobrze natlenioną wodą, które znajduje przeważnie w niedużych dopływach. Tarło obywa się w temperaturze 6–8 °C. Ikra ma barwę bursztynową, jest zasypywana w piasku przez samca, który broni jej przez 2–3 tygodnie inkubacji. Często w jednym gnieździe składa jaja kilka samic.

Lipień, Lipień pospolity - Znaczenie gospodarcze

Nie występuje licznie, dlatego nie ma większego znaczenia w połowach. Jest natomiast hodowany w stawach hodowlanych. 
Bardzo ceniony przez wędkarzy – poławiany głównie na sztuczną muchę.

Lipień, Lipień pospolity - Ochrona

Wymiar ochronny: 30 cm 
Okres ochronny: 1.III – 31.V

Lipień, Lipień pospolity - Ciekawostki

Ze względu na interesujący wygląd spotykany w akwariach publicznych.

 

Żródło: Lipień - AtlasRyb.online - http://atlasryb.online/opis_ryby.php?id=193

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=5213c08754657c6da6ca2030ceb9ff211408266b8230864c69149eeb2c8bd611
  • Filtry