Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Płoć

Opis

Płoć (Rutilus rutilus) - to gatunek niedużej ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych występującej w całej Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, zlewiska Adriatyku, Grecji oraz północnej Skandynawii, indukowana w wielu miejscach - na wschodzie - np. jej habitat sięga daleko w głąb Azji.

Płocie osiągają przeciętnie 30–40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe. Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały. Tęczówka oka czerwona. Zjada zarówno pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Narybek żywi się planktonem skorupiakowym na płyciznach; roczniaki przechodzą na pokarm denny – skorupiaki, mniejsze larwy owadów oraz glony i inne rośliny. Przy długości około 20 cm płoć zaczyna odżywiać się mięczakami, głównie racicznicami.

Płoć - Opis wyglądu ryby

Żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby te są płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30–40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. Niektóre z płoci żerują w morzu, a trą się w wodach słodkich – jest to anadromiczna forma płoci występująca w Bałtyku. Stanowi pokarm dla szczupaków, sandaczy, sumów oraz boleni. Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe. Głowa krótka, szczęka nieco wysunięta przed mały, końcowo położony otwór gębowy. Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych. Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały. Płetwa grzbietowa i ogonowa są szare z czerwonawym odcieniem, inne płetwy czerwonawe. Tęczówka oka czerwona.

Wyróżniono liczne podgatunki płoci, m.in.:

  • płoć aralska (Rutilus rutilus aralensis) – Jezioro Aralskie
  • płoć karpacka (Rutilus rutilus carpathorossicus) – dorzecze Dunaju
  • płoć rzeczna, sieruszka (Rutilus rutilus fluviatilis) – dorzecze Peczory, Uralu i Wołgi
  • płoć syberyjska, czebak (Rutilus rutilus lacustris) – jeziora i rzeki Syberii
  • płoć uzbojska (Rutilus rutilus uzboicus) – jeziora w Dolinie Uzboj
  • płoć zakaukaska (Rutilus rutilus schelkovnikovi) - dorzecze rzeki Kury

 

Płoć - Obszar występowania

Występuje w całej Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, zlewiska Adriatyku, Grecji oraz północnej Skandynawii, indukowana w wielu miejscach - na wschodzie np. jej habitat sięga daleko w głąb Azji. Występuje we wszystkich wodach słodkich w Polsce (w rzekach, jeziorach i stawach , z wyjątkiem gór), także w wodach przybrzeżnych Bałtyku.

Płoć - Odżywianie

Zjada zarówno pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Rodzaje pokarmu i żerowiska zmienia kilkakrotnie. Narybek żywi się planktonem skorupiakowym na płyciznach; roczniaki przechodzą na pokarm denny – skorupiaki, mniejsze larwy owadów oraz glony i inne rośliny. Przy długości około 20 cm płoć zaczyna odżywiać się mięczakami, głównie racicznicami.

Płoć - Rozmnażanie

Samice osiągają dojrzałość płciową w 3–4 roku życia, przy długości około 10 cm, samce o rok wcześniej. Tarło odbywa się zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja przy temperaturze 15–16 °C. Ikra ginie przy temperaturze poniżej 8 °C. Składana jest na różnym podłożu, zazwyczaj są to rośliny podwodne, stare liście i łodygi trzcin; z ich braku mogą to być kamienie. Ikra trzyma się podłoża dzięki specjalnym kosmkom. Samica o długości 10 cm składa około 2500 ziaren ikry. Wylęg następuje po upływie około 12 dni. Po około 20 dniach wylęg napełnia pęcherz pławny i rozpoczyna aktywne życie. Ciało pokrywa się łuską przy długości około 5 cm. Płoć rośnie wolno, w wieku 10 lat osiąga długość 22 cm. Żyje 15–18 lat. W warunkach naturalnych często krzyżuje się z leszczem, krąpiem, wzdręgą, kleniem i ukleją.

Płoć - Znaczenie gospodarcze

W niektórych regionach posiada dość duże znaczenie gospodarcze. Chętnie poławiana przez wędkarzy na spławik i grunt.

Płoć - Ochrona

Wymiar ochronny: brak, lub 15 cm w zależności od okręgu PZW 
Okres ochronny: brak

 

Żródło: Płoć - AtlasRyb.online - http://atlasryb.online/opis_ryby.php?id=254

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=a9ddc77f37e0b098e61ce97d07f2c6a4df707aaa085f1fde015e6522fc59f15e
  • Filtry