Zaloguj Nowe Konto
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu, akceptujesz jej postanowienia.

Sum

Opis

Sum europejski (Silurus glanis) - to gatunek dużej, drapieżnej ryby z rodziny sumowatych zamieszkujący głównie duże rzeki o miękkim podłożu, starorzecza oraz ciepłe jeziora w Europie Środkowej i Wschodniej. Liczny w zlewisku Bałtyku i Morza Czarnego, gdzie spotykany bywa również w wodach słonawych. Został sztucznie introdukowany we Włoszech, na terenie Francji oraz na Półwyspie Iberyjskim.

Sum to największa ryba słodkowodna Europy. Osiąga długość ponad 2 m i masę ciała ponad 100 kg (maksymalnie 5 m i wagę 306 kg). Ciało długie pozbawione łusek, głowa duża, otwór gębowy duży silnie uzębiony. Nad górną szczęką znajdują się dwa długie, a pod dolną cztery krótkie wąsy. Płetwa grzbietowa jest silnie zredukowana, posiada tylko 3-5 promieni, natomiast płetwa odbytowa jest bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Ogon bardzo długi, stanowi 3/5 długości ciała. Grzbiet jest ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki ciemnożółtawobiałe z wyraźnym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami. Czasami występują czerwonookie osobniki albinotyczne. Poluje na ryby różnych gatunków, jest kanibalem. Czasem zjada żaby, małe ssaki a nawet ptaki wodne. Jednakże wbrew pozorom większość zdobyczy to niewielkie rybki o długości kilkunastu centymetrów. Zimą nie żeruje.

Sum europejski - Opis wyglądu ryby

Największa ryba słodkowodna Europy. Osiąga długość ponad 2 m i masę ciała ponad 100 kg (maksymalnie 5 m i wagę 306 kg). Ciało długie pozbawione łusek, głowa duża, otwór gębowy duży silnie uzębiony. Nad górną szczęką znajdują się dwa długie, a pod dolną cztery krótkie wąsy. Płetwa grzbietowa jest silnie zredukowana, posiada tylko 3-5 promieni, natomiast płetwa odbytowa jest bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Ogon bardzo długi, stanowi 3/5 długości ciała. Oczy małe, nozdrza zakończone krótkimi mięsistymi rurkami. 
Ubarwienie zależy od środowiska. Grzbiet jest ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki ciemnożółtawobiałe z wyraźnym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami. Czasami występują czerwonookie osobniki albinotyczne.

Sum europejski - Obszar występowania

Zamieszkuje duże rzeki o miękkim podłożu, starorzecza oraz ciepłe jeziora w Europie Środkowej i Wschodniej. Rzadko spotykany w Danii. Nie występuje na zachód od Renu, brak go na Półwyspie Iberyjskim i we Francji (z wyjątkiem regionu Doubs), we Włoszech i południowo-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego oraz dopływach Oceanu Lodowatego Północnego. Liczny w zlewisku Bałtyku i Morza Czarnego, gdzie spotykany bywa również w wodach słonawych. Został sztucznie introdukowany we Włoszech, na pozostałym terenie Francji oraz na Półwyspie Iberyjskim. 
Żyje w dużych rzekach oraz zbiornikach zaporowych, w jeziorach rzadki. Aktywny zazwyczaj po zmroku, dzień spędza leżąc nieruchomo na dnie w głębokich miejscach o spokojnym przepływie. Jest samotnikiem, chociaż czasem żeruje w grupach. Jest wybitnie ciepłolubny.

Sum europejski - Odżywianie

Młodociane osobniki zjadają początkowo skorupiaki, robaki itp. Starsze są wybitnymi drapieżnikami. Poluje na ryby różnych gatunków, jest kanibalem. Czasem zjada żaby, małe ssaki a nawet ptaki wodne. Jednakże wbrew pozorom większość zdobyczy to niewielkie rybki o długości kilkunastu centymetrów. Zimą nie żeruje.

Sum europejski - Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-6 lat. Tarło odbywa się w VI, czasem w VII w temperaturze około 20 °C, na zarośniętych płyciznach. Ikra składana jest na roślinach, samica buduje gniazdo i składa do niego około 500 tys. ziaren ikry, której pilnuje samiec. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Okres larwalny kończy się po około 21 dniach. Młode osobniki wyglądem przypominają kijanki. W 7 roku życia sum osiąga metr długości, a w wieku 15 lat mierzy około 150 cm. Żyje około 30 lat.

Sum europejski - Znaczenie gospodarcze

Największe znaczenie gospodarcze posiada w rejonie Morza Czarnego. 
Wędkarze łowią go przede wszystkim na żywca lub martwą rybkę, z gruntu lub na spławik oraz na spinning.

Sum europejski - Ochrona

Okres ochronny:

  • w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 marca do 31 maja
  • w pozostałych wodach od 1 listopada do 30 czerwca.
Wymiar ochronny: 70 cm 
Limit połowu: 1 szt. w ciągu doby.

Sum europejski - Ciekawostki

Rekord Polski: 102 kg (od 21 sierpnia 2009)

 

Żródło: Sandacz - AtlasRyb.online - http://atlasryb.online/opis_ryby.php?id=353

Komentarze


Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=87c739b821f8f701ba03a157f923cf943d399c2d916004e33446431829d0e5b1
  • Filtry